(S)pokój nauczycielski. Uważność w szkole – kurs e-learningowy programu Krople Uważności to zaproszenie dla osób nauczycielskich i wszystkich związanych z edukacją do poznania podstaw uważności jako narzędzia wspierania dobrostanu i odporności psychicznej w środowisku szkolnym.
Kurs prezentuje wiedzę i praktyczne ćwiczenia dla nauczycielek i uczniów, aby mogli być obecni i zaangażowani w to, co się dzieje dookoła nich. Dzięki temu możesz rozpocząć wprowadzanie uważności do szkoły, aby była pełna życzliwości i współpracy.
Kurs składa się z czterech modułów skierowanych przede wszystkim do osób pracujących w szkole, ale też szerzej – do wszystkich wspierających placówki w ich misji i działaniach. W kolejnych modułach dowiesz się:
- jak wzmacniać siebie i rozwijać osobistą praktykę uważności;
- jak wprowadzać uważność do codziennej pracy w klasie szkolnej;
- jak poprowadzić uczennice i uczniów przez przydatne dla nich krótkie praktyki uważności;
- jak rozpocząć budowanie w Twojej szkole środowiska przyjaznego uważności.
Znajdziesz tu nie tylko wiedzę o uważności, ale przede wszystkim konkretne ćwiczenia, które pozwolą Ci poznać ją w praktyce i wprowadzić jej elementy do swojego codziennego życia. Najwięcej skorzystasz, jeśli dasz sobie czas na ćwiczenie z nagranymi praktykami. Rekomendujemy poświęcić kilka dni na każdy temat. W module pierwszym możesz dać sobie nawet tydzień na każde z zaproponowanych ćwiczeń i wykonywać je codziennie.
Kurs składa się z różnych elementów. Są to: filmy, teksty, pliki PDF oraz nagrania audio do własnych ćwiczeń uważności.
Aby przejść do kolejnego modułu, potrzebujesz zapoznać się ze wszystkimi treściami i wykonać quiz.
Ewa i Dorota – nauczycielki uważności i współczucia – poprowadzą Cię krok po kroku przez cały kurs: Cieszymy się, że będziemy mogły Ci towarzyszyć we wspólnym odkrywaniu wartości, jakie uważność wprowadza do szkoły i w życie każdej praktykującej ją osoby. Życzymy Ci wielu odkryć, inspiracji i wytrwałości. Jak głosi chińskie przysłowie, jedno pokolenie sieje, aby kolejne mogło schronić się w cieniu tego, co wyrośnie.
Poznaj Ewę i Dorotę, które zapraszają na kurs w krótkim wprowadzeniu.
Ewa Sanko Orłowska – doświadczona trenerka uważności i współczucia, nauczycielka medytacji, ekspertka w zakresie wykorzystywania uważności w edukacji, wykładowczyni. Autorka materiałów edukacyjnych i kursów: 8 lekcji uważności – 8-tygodniowego kursu dla nauczycieli_, Uważność z Klasą_ – o tym, jak praktykować uważność podczas zajęć w klasie (wspólnie z dr. Martą Znaniecką), Uważna Komunikacja (wspólnie z dr. Davidem McMurtrym) oraz materiałów i programu elearningowego Krople Uważności.
Od ponad dziesięciu lat prowadzi kursy uważności i współczucia dla dorosłych i młodzieży w ścieżkach MBSR, MBLC (Życia w oparciu o Uważność MBLC), CBLC (Życia opartego na współczuciu ), MBLC-YA (Życia w oparciu o Uważność MBLC – Young Adults) a także kurs dla rodziców _Rodzicielstwo z Uważnością i Współczuciem (_MCP Mindful Compassionate Parenting). Jest superwizorką treningu mindfulness, certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, współtworzy Fundację EduMind Uważność w Edukacji.
Dorota Piasecka – pasjonatka i doświadczona trenerka, dla której uważność i współczucie to nie tylko wzniosłe idee, a realne narzędzia i sposoby wspierające budowanie dobrostanu. Od wielu lat dzieli się tym z innymi podczas szkoleń, kursów, warsztatów. Certyfikowana trenerka uważności dla dorosłych w nurcie Życia opartego na uważności MBLC i współczucia w nurcie Życia opartego na współczuciu CBLC, uważności dla młodzieży – kurs Życia w oparciu o Uważność MBLC – Young Adults oraz kursu Rodzicielstwo z Uważnością i Współczuciem (MCP – Mindful Compassionate Parenting). Superwizorka treningów mindfulness. Absolwentka studiów podyplomowych Psychologia pozytywna – trener umiejętności psychospołecznych. Współpracuje z Fundacją EduMind Uważność w Edukacji.
Koncepcja kursu powstała w kooperacji Fundacji Szkoła z Klasą z Fundacją Edumind Uważność w edukacji. Autorką materiałów w kursie e-learningowym programu Krople Uważności jest Ewa Sanko Orłowska.